Biała czy szara podłoga – jakie panele podłogowe wybrać?
Spis treści
Na pewno niejeden z nas zadał sobie kiedyś pytanie dotyczące wyboru koloru podłogi w kuchni lub salonie.
Jakie panele podłogowe będą najlepsze dla danego pomieszczenia – ciemne czy jasne? A jeżeli jasne (tudzież ciemne), to dlaczego? Co idzie za tym dalej, czy najpierw powinniśmy wybrać kolor paneli czy ścian i właściwie jaki kolor ścian najlepiej pasuje do danych paneli? Okazuje się, że każda odpowiedź rodzi kolejne pytania, zatem najlepiej zacznijmy od początku i skupmy się w pierwszej kolejności na jednych, dla przykładu, jasnych panelach podłogowych.
Dlaczego wybieramy jasne panele?
Zarówno biała, jak i szara podłoga cały czas jest “w modzie”. Coraz więcej osób szuka drewnianych wzorów, które jednocześnie będą pasować do nowoczesnego wnętrza, zawierającego odcienie szarości i biel (na rynku wciąż obecny jest styl skandynawski, który na stałe zagościł w polskich – i nie tylko – domach). Pomijając klasyczne odcienie sosnowe czy dębowe, warto zwrócić uwagę także na szare i białe panele podłogowe, które będą idealnym połączeniem drewnianego wzornictwa z nowoczesnymi trendami.
Idąc dalej: jeżeli chcemy mieć jasne panele, to lepsza będzie biała czy szara podłoga?
Przede wszystkim, styl mieszkania powinien być spójny, a wybór koloru podłogi – opierać się na podstawie gustu domowników. Najważniejsze, aby dobrze czuć się we własnym domu 🙂 Zauważa się jednak pewne trendy w stylach umeblowania mieszkań, charakterystyczne dla poszczególnych miejsc.
Na przykład, w dużych miastach na przestrzeni ostatnich lat popularny stał się styl industrialny, poza wszechobecnym stylem skandynawskim. Obydwa charakteryzują się tym, że na rzecz większej surowości maksymalnie odchodzi się od bogatej kolorystyki i zdobień. Styl ten ciężko dopasować do klasycznych parkietów czy paneli podłogowych. W tym przypadku idealnie sprawdzą się dekory MY FLOOR z kolekcji Cottage, które jednocześnie gwarantują prostotę, ale też dodają wnętrzu charakteru.
Warto przy tym pamiętać, że decydując się na panele podłogowe w odcieniu szarości czy bieli, nie możemy brać pod uwagę każdego rodzaju mebli. Ważne, aby uzyskać harmonię. Poniżej doradzamy, kiedy lepiej wybrać szarą, a kiedy białą podłogę.
Biała podłoga – perfekcyjna dla małych pomieszczeń!
W dużych miastach, zarówno w kilkudziesięcioletnich blokowiskach, jak i w nowoczesnych mieszkaniach czy domach prosto od dewelopera, często spotykamy się z małymi pokojami oraz deficytem naturalnego oświetlenia. W takich warunkach ogromnym wyzwaniem jest dopasowanie mebli do pomieszczenia. W przypadku ustawienia nawet kilku znacznej wielkości mebli pomieszczenie staje się optycznie dużo mniejsze. Warto pamiętać, że dobrze dobrany kolor podłogi może wpłynąć pozytywnie na odczuwaną przestrzeń. Biała podłoga nawet przy niewielkim naświetleniu rozjaśni pomieszczenie i doda mu uroku (np. patrz powyżej: MY FLOOR, dekor Spruce Palmer – idealne panele do sypialni).
Przy wyborze białej podłogi należy pamiętać, aby meble dobrać również w nowoczesnym stylu i kolorystyce. Warto zwrócić uwagę, aby były w kontrastowym do podłogi kolorze. Perfekcyjne w tym wypadku będą meble o szarym czy jasnobrązowym odcieniu. Taki dobór kolorystyki sprawi, że meble będą tworzyły delikatny, naturalny kontrast i nadadzą pomieszczeniu pożądanej harmonii.
Biała podłoga: o czym warto pamiętać?
– białe panele podłogowe optycznie powiększą pokój,
– idealnie nadają się do mniejszych pomieszczeń (np. sypialnia), ale mogą wyglądać ciekawie również w większych (np. salon),
– meble powinny tworzyć naturalny kontrast z jasną podłogą,
– biała podłoga wymaga częstszej pielęgnacji,
– jasne panele podłogowe najlepiej ułożyć w pomieszczeniach, w których nie ma dużego ruchu (lepiej jeszcze się zastanowić, jeżeli chcemy mieć białą podłogę w przedpokoju/korytarzu).
Szara podłoga jako optymalna alternatywa!
Dla tych, którzy z jednej strony są oczarowani magią jasnych paneli, ale z drugiej obawiają się białych podłóg, kolor szary będzie stanowić idealną alternatywę. Panele podłogowe szare, podobnie jak i białe, rozświetlają pomieszczenie i nadają mu przyjemny nastrój. Dodatkowo, szara podłoga nadaje pomieszczeniu przytulniejszą i mniej sterylną atmosferę niż jej biały odpowiednik.
Co więcej, zgodnie z historią społeczną, jasna podłoga jest symbolem dobrobytu. Można więc wykorzystać ten aspekt psychologiczny wybierając białe i szare barwy, również te dostępne w naszych kolekcjach (np. patrz powyżej: MY FLOOR, dekor Pettersson Oak Grey) i cieszyć oko ich dostojnym wzorem.
W odróżnieniu od białej podłogi, w przypadku szarej można pozwolić sobie na odważniejsze eksperymenty przy zmianie stylu umeblowania. Z szarą podłogą idealnie będą współgrać białe meble (np. w wysokim połysku), jednak również w tym przypadku należy pamiętać o unikaniu zbyt dużych i ciężkich kształtów. Szara podłoga będzie nadawała naszemu pomieszczeniu dyskretnego stylu vintage, jak np. poniżej.
Ten zamierzony rozłam w stylu z pewnością przyciągnie spojrzenia gości oraz podkreśli dobry gust właściciela mieszkania.
Szara podłoga: na co zwrócić uwagę?
– szara podłoga stwarza większe możliwości do zmian i łączenia różnych aranżacji,
– dobrze komponuje się z białym umeblowaniem,
– szare panele sprawdzają się lepiej niż ich biały odpowiednik w pomieszczeniach przejściowych, takich jak przedpokój/korytarz.
Podsumowując, korzystaj z zalet białej i szarej podłogi!
Podłogi o jasnej barwie bardzo dobrze sprawdzają się w małych i mniej oświetlonych pomieszczeniach. Warto jednak pamiętać, aby odpowiednio wykorzystać ich potencjał, już podczas montażu podłogi (więcej o tym, jak układać panele, dowiesz się tutaj). Aby nie zaburzyć optyki nowej podłogi należy ją układać wzdłuż punktu świetlnego (np. okna), nie w poprzek. W przeciwnym razie, zwłaszcza przy białej podłodze, światło odbije się i uwypukli mocniej fugi, co zaburzy efekt harmonii, charakterystycznej dla jednolitej powierzchni.
Mamy nadzieję, że powyższe rady pozwolą Państwu wprowadzić niesamowity styl oraz życie do wszystkich pomieszczeń!
Powiązane wpisy:
Najpopularniejsze kolory paneli podłogowych
Jak wybierać panele podłogowe – poradnik
Panele podłogowe – 5 pomysłów na aranżację salonu
Jak wyrównać podłogę pod panele?