Czy można położyć nowe panele na stare?
Kiedy planujemy remont mieszkania, zwykle zależy nam na tym, aby prace remontowe zbytnio nie przedłużały się w czasie. Nie zawsze się to jednak udaje, zwłaszcza przy wymianie podłóg. Bez względu bowiem na to, czy wymieniamy je w dużym mieszkaniu, czy tylko w niewielkim pokoju, wiąże się to niestety z koniecznością wstrzymania wszystkich innych robót, Okazuje się jednak, że można znacznie przyspieszyć wymianę podłogi, kładąc nowe panele na stare. W ten sposób można nie tylko oszczędzić czas, ale także uniknąć niepotrzebnego bałaganu, który towarzyszy tego rodzaju pracom.
Spis treści
Czy można położyć panele na panele?
Wizja wymiany paneli podłogowych zwykle kojarzy się nam z wszechobecnym bałaganem, dodatkowymi kosztami, a przede wszystkim z ryzykiem, że po ich zerwaniu, posadzka nie będzie w najlepszym stanie. Nierówności, pozostałości kleju oraz inne czekające pod panelami niespodzianki, mogą znacznie wydłużyć remont podłogi.
Na szczęście można uniknąć niepotrzebnego stresu i niepewności, co znajdziemy pod zdemontowaną podłogą. Jeśli stare panele były zamontowane prawidłowo, ich powierzchnia jest równa, stabilna i sucha, to nie ma przeciwwskazań do tego, aby położyć na nich nową podłogę. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że montując nowe panele na starych, podnosimy pomieszczenie o te kilka milimetrów – o całą grubość paneli. Trzeba o tym pamiętać, montując później m.in drzwi, żeby nie tarły podłogi oraz, kiedy łączymy panele z płytkami ceramicznymi – ich wysokość musi być równa.
Zatem, jak położyć nowe panele podłogowe na stare?
Właściwe przygotowanie podłoża to podstawa
Kiedy mamy pewność, że stare panele nie są wypaczone, nie ma na nich śladów zawilgocenia czy też pleśni, a ich powierzchnia jest stabilna i równa, to z powodzeniem możemy na nich położyć panele. Zanim jednak zaczniemy montaż nowej podłogi, starą należy odpowiednio przygotować. Przede wszystkim trzeba się pozbyć starych listew przypodłogowych oraz progów. Powierzchnię paneli musimy dokładnie oczyścić z drobinek piachu, kamyków i innych zanieczyszczeń. Stare panele często mają też na swojej powierzchni widoczne uszkodzenia, a także ubytki. Zanim zaczniemy układanie paneli podłogowych, koniecznie trzeba będzie je uzupełnić. Doskonale do tego celu nadaje się kit do parkietu, pianka polipropylenowa czy przycięte odpowiednio płyty OSB, kiedy brakuje nam kilku klepek. Z ich pomocą można błyskawicznie zlikwidować wszelkiego rodzaju ubytki. Do wyrównania powierzchni paneli można również zastosować żywicę epoksydową, ale to będzie bardziej pracochłonne i dość kosztowne rozwiązanie.
Układanie paneli na stare panele
Układanie paneli podłogowych nie jest zbyt skomplikowanym zadaniem. Każdy z łatwością powinien poradzić sobie z tym zadaniem, tym bardziej że są one wyposażone w prosty system montażowy na „klik”. Kiedy powierzchnia starej podłogi jest odpowiednio przygotowana, można już położyć panele podłogowe. Trzeba pamiętać, że laminowane panele MY FLOOR to podłoga pływająca. Nie jest w żaden sposób przymocowana do podłoża, dlatego właśnie powierzchnia, na której będzie ona układana, musi być równa i stabilna. Co więcej, panele pod wpływem zmian temperatury oraz wilgotności mogą się minimalnie rozszerzać, czy też kurczyć. Przed ich montażem należy wziąć to pod uwagę i zastosować szczeliny dylatacyjne.
Układanie paneli na starej podłodze nie powinno sprawić najmniejszego kłopotu. Należy jednak pamiętać, że nowe panele należy układać prostopadle do starych. Co więcej, zanim zostaną one położone na podłodze, powinny przynajmniej przez 48 godzin leżakować w pomieszczeniu, w którym będą montowane. Zabieg ten pomoże się im zaaklimatyzować do warunków panujących we wnętrzu, w jakim mają być położone. Sam montaż przebiega błyskawicznie. Panele są bowiem wyposażone w praktyczne zatrzaski, co znacznie ułatwia ich zamontowanie. Podczas prac montażowych niezbędna będzie wyrzynarka i piła tarczowa. Za ich pomocą przycinamy panele do powierzchni i kształtu podłogi.
Nowa podłoga na starej – to możliwe!
Jak widać, montaż nowych paneli na starych jest nie tylko możliwy, ale wręcz polecany, Zastosowanie tego praktycznego rozwiązania znacznie ułatwia wymianę podłogi i zdecydowanie skraca czas trwania remontu. Zamontowane na starej podłodze panele podłogowe tworzą trwałe, niezwykle estetyczne powierzchnie.
Powiązane wpisy: