Czym ciąć panele podłogowe? Poradnik
Jeżeli zamierzamy upiększyć posadzkę w swoim domu, wykorzystując nowe panele podłogowe, z całą pewnością przyda nam się wiedza dotycząca tego, w jaki sposób je ciąć. Precyzyjne cięcie paneli zapewni podłodze estetyczny wygląd. Chociaż samo układanie takich paneli na podłodze nie należy do najtrudniejszych czynności, precyzyjne docinanie paneli podłogowych wymaga wprawy oraz kilku narzędzi.
W naszym przewodniku opiszemy czym ciąć panele laminowane, a także zwrócimy uwagę na akcesoria, których będziemy potrzebowali.
Spis treści
Narzędzia niezbędne do cięcia paneli
Cięcie paneli może okazać się niezwykle trudne, jeżeli wybierzemy do tego zadania nieodpowiednie narzędzia. Jednak cięcie paneli podłogowych to tylko jedna strona medalu. Będziemy potrzebowali jeszcze kilku akcesoriów pomocniczych. Jednym z nich jest taśma miernicza. Podczas cięcia paneli podłogowych czeka nas sporo mierzenia. Musimy precyzyjnie dopasować wycięte elementy do kształtu podłogi. Nie zapomnijmy również o ołówku, który ułatwi nam oznaczanie odmierzonych długości.
Potrzebujemy również narzędzia do cięcia paneli. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się pilarka tarczowa. Pilarka jest niezbędnym elementem każdego majsterkowicza. Doskonale nadaje się do cięcia paneli. Dodatkowo długi uchwyt narzędzia zapewni nam bezpieczeństwo podczas pracy.
Kiedy zastanowimy się nad tym, czym najlepiej ciąć panele na pierwszym planie zwracamy uwagę na pilarkę tarczową. Mimo wszystko ze względów ekonomicznych nie każdy majsterkowicz jest gotowy na zakup pilarki tylko po to, aby wykorzystać ją do cięcia paneli podłogowych w jednym pokoju.
Dlatego jako tańszą alternatywę zalecamy zakup wyrzynarki. Jest nieco tańsza i nadaje się do cięcia paneli podłogowych równie dobrze, co droższa pilarka. Jednak, aby mieć czym ciąć panele podłogowe, musimy dodatkowo zainwestować w specjalny brzeszczot do laminatu.
Standardowy brzeszczot w wyrzynarce szybko się stępi, przez co zacznie szarpać krawędzie laminowanych paneli podłogowych. Specjalne brzeszczoty do laminatu tną do dołu, zamiast do góry. Dzięki temu materiał nie rozpryskuje się na boki.
Pamiętajmy o tym, że do cięcia paneli podłogowych w większej ilości potrzebujemy kilku brzeszczotów. Zniszczenie ostrza musimy wliczyć w koszt remontu, dlatego najlepiej wyposażyć się w kilka sztuk, aby mieć czym ciąć panele podłogowe. Jednak bez obaw – cały zestaw brzeszczotów do cięcia paneli podłogowych kupimy za kilkadziesiąt złotych.
Jak i czym ciąć panele podłogowe – krok po kroku
Kiedy wiemy już czym najlepiej ciąć panele podłogowe, musimy się upewnić, że wykonamy to zadanie we właściwy sposób. Podczas cięcia paneli podłogowych nie obawiajmy się pomyłek. Każdy niepoprawnie wycięty kawałek możemy zachować na później i zrobić z niego użytek, gdy zabraknie nam krótszego elementu.
Zanim zaczniemy ciąć panele podłogowe, musimy dokładnie zmierzyć ich długość za pomocą przygotowanej wcześniej taśmy mierniczej. Zaznaczamy miejsca nacięcia ołówkiem lub długopisem. Następnie używamy narzędzia tnącego wzdłuż narysowanej linii. Po przycięciu laminatu ścieramy pozostałości po tuszu lub ołówku mokrą szmatką.
Wycinanie elementów jest stosunkowo proste, jeżeli pomieszczenie nie ma wielu zakrętów i zakamarków. Sprawy zaczynają się komplikować, gdy musimy przyciąć panele podłogowe wokół rur lub innych przeszkód. Z pewnymi zdolnościami manualnymi oraz dobrym sprzętem do cięcia poradzimy sobie i z tym problemem. Wystarczy, że zmierzymy długość i szerokość otworu rury lub innej przeszkody i wytniemy za pomocą wyrzynarki lub specjalnej frezarki.
Aby wyciąć w laminacie otwór na rurę, potrzebujemy otwornicy o szerokości dwa razy większej od średnicy rury. Zanim zaczniemy wycinać fragmenty o drobnych rozmiarach, powinniśmy dokładnie je rozrysować na większym kawałku laminatu. W ten sposób unikniemy wpadek podczas próby dopasowywania kształtu.
Wiemy już czym ciąć panele podłogowe, jednak musimy nabrać wprawy
Oczywiście nie staniemy się fachowcami po przeczytaniu kilku porad internetowych, jednak podpowiemy wam co robić, a czego nie robić podczas pracy, aby zminimalizować potencjalne problemy podczas remontu.
Po pierwsze pamiętajmy o tym, aby nigdy nie kupować materiału na styk. Musimy liczyć się z możliwymi wpadkami podczas cięcia paneli. Najlepiej, jeżeli kupimy 10% więcej materiału, niż jest wymagane przy danym metrażu. Nawet jeśli wierzymy w umiejętności naszych fachowców lub nasze, musimy liczyć się z tym, że pewnych kłopotów podczas remontu nie unikniemy.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że panele laminowane rozszerzają się i kurczą w zależności od otoczenia. Dlatego na kilka dni przed remontem powinniśmy umieścić je w środku docelowego pomieszczenia – najlepiej na 48 godzin. Dzięki temu pozwolimy panelom zaaklimatyzować się do poziomu wilgotności i temperatury panującej w danym pokoju.
Jeżeli przeniesiemy panele laminowane z wilgotnego miejsca do ogrzewanego pokoju, z czasem mogą zacząć się kurczyć. Doprowadzi to do rozsuwania się paneli na podłodze. Odwrotne warunki sprawią, że panele zaczną pęcznieć, przez co wkrótce zauważymy wyboczenie materiału.
Wskazówki, o których warto wiedzieć podczas cięcia paneli
Do montażu podłóg laminowanych wystarczy nam niewielka taśma miernicza. Jest lżejsza i poręczniejsza od dużej miary budowlanej. Dzięki temu mniej prawdopodobne jest, że porysuje laminat, gdy upuścimy ją podczas pracy.
Jeżeli chcemy w prosty sposób usunąć linie znakowania, skorzystajmy z ołówka woskowego. Bez problemu zetrzemy go mokrą ścierką z powierzchni laminatu.
Jeżeli wypożyczamy przecinarkę lub pilarkę, upewnijmy się, że przed rozpoczęciem pracy umieścimy w niej nowy brzeszczot. Podczas używania piły tarczowej warto wybrać brzeszczot z największą ilością ząbków. Więcej zębów oznacza dokładniejsze cięcie i mniej odprysków oraz trocin.
Czy wyrzynarka sprawdzi się podczas cięcia równie dobrze co pilarka tarczowa pomimo niższej ceny?
W dużym skrócie – tak. Jednak musimy liczyć się z tym, że precyzyjna obróbka wyrzynarką wymaga odrobiny wprawy oraz zdolności manualnych. Aby zwiększyć nasze szanse na precyzyjne cięcie, warto pracować na niskich obrotach. W ten sposób będziemy mogli dokładnie obserwować, czy ostrze porusza się wzdłuż zaznaczonej linii. Jeżeli zapewnimy sobie odpowiednio dużo czasu i przestrzeni do swobodnej pracy, wyrzynarka sprawdzi się równie dobrze co pilarka tarczowa.
Warto mieć na uwadze to, że panele laminowane są bardzo twardym materiałem. Nie warto pracować na najwyższych obrotach wyrzynarki, ponieważ doprowadzimy w ten sposób do przegrzania sprzętu. Możemy też wyszczerbić brzeszczot i niepotrzebnie uszkodzić panele.
Jeżeli nie czujemy się na siłach, aby poprowadzić ostrze wyrzynarki precyzyjnie po oznaczonej linii, powinniśmy wspomóc swoją pracę za pośrednictwem prowadnicy. Prowadnica do brzeszczotu to wydatek rzędu dwudziestu złotych. Znacznie ułatwi nam pracę związaną z wycinaniem trudnych kształtów.Jak widać, położenie paneli laminowanych montowanych na klik nie jest tak trudne, jak np. ułożenie parkietu i dla osoby, która ma pewne zdolności manualne jest to do wykonania samemu. Zalecamy jednak skorzystanie z usług fachowców, którzy będą na pewno dysponowali najlepszym sprzętem oraz doświadczeniem. Jeśli jednak chcemy sami ułożyć panele – polecamy nasz poradnik: Układanie paneli podłogowych krok po kroku. Wystarczy, że będziemy stosowali się do kilku wyżej wymienionych reguł i zastosujemy odpowiednie narzędzia.
Powiązane wpisy: