Jak konserwować podłogę z paneli laminowanych?

Pomimo tego, że panele laminowane bardzo łatwo utrzymać w dobrym stanie, istnieje kilka czynności, które sprawią, że zachowamy ich nieskazitelny wygląd dłużej.

  • Podłogi laminowane powinny być regularnie czyszczone. Najlepiej zetrzeć warstwę kurzu, a następnie umyć podłogę wilgotnym mopem przy użyciu delikatnych detergentów;
  • Aby zapobiec nagromadzeniu brudu, najlepiej stosować wycieraczkę przed wejściem do domu;
  • Jeżeli posiadamy ciężkie meble, powinniśmy używać miękkich ochraniaczy podłogowych w okolicach stołu i krzeseł, aby zapobiegać zadrapaniom paneli;
  • Nie używaj twardych szczotek podczas sprzątania, ponieważ mogą zarysować panele;
  • Pamiętajmy o tym, aby natychmiast usuwać płyny rozlane na panele. Jeżeli wsiąkną do wnętrza laminatu, materiał może zacząć pęcznieć i gnić od środka;
  • Uważajmy na to, aby nie przesuwać twardych mebli po podłodze laminowanej, ponieważ jest to najprostsza droga do uszkodzeń mechanicznych.

Jak naprawić panele podłogowe?

Panele laminowane mogą ulec uszkodzeniu ze względu na różne czynniki. Może to być zachlapanie wodą, zadrapanie meblami lub przez błędny montaż podłogi, niezgodny z zaleceniami producenta. Z reguły naprawa paneli podłogowych nie jest trudna i można ją wykonać samodzielnie za pośrednictwem odpowiednich narzędzi oraz technik nawet w przypadku dotkliwych uszkodzeń. Jeżeli uszkodzenie jest poważne, pamiętajmy o tym, że będziemy musieli wyciąć uszkodzone paneli, aby wymienić je na nowe.

Jak sprawić, aby panele podłogowe lśniły dłużej?

Regularne czyszczenie i konserwacja paneli laminowanych sprawi, że pozostaną lśniące na dłużej. Jeżeli jednak pozwolimy na to, aby brud i resztki kurzu nagromadziły się na naszej podłodze wyłożonej panelami lub użyjemy zbyt silnych detergentów podczas czyszczenia, laminat straci swój blask i stanie się matowy. Jeżeli do tego dopuścimy, możemy spróbować odzyskać dawną świetność paneli poprzez czyszczenie ich miękką szmatką namoczoną w ciepłej wodzie z delikatnym detergentem. Należy jednak uważać na to, aby detergent nie był zrobiony na bazie mydła. Z kolei do polerowania nawierzchni powinniśmy używać jedynie miękkich materiałów. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie produktów czyszczących dedykowanych do podłóg laminowanych. Znajdziemy je w sklepach z chemią czyszczącą.

Pamiętajmy również o tym, że zbyt szybkie polerowanie sprawi, że laminat się pozdziera i na stałe straci swój połysk. Jeżeli podłogi laminowane zaczynają przybierać matowy kolor, oznacza to, że nagromadził się na nich kurz i brud. W większości przypadków dogłębne czyszczenie ciepłą wodą z delikatnym detergentem przywróci blask panelom.

Nie używajmy żadnych nabłyszczaczy do paneli matowych lub półmatowych, gdyż mogą pozostawić smugi. Jeśli, chcemy mieć lśniące panele, to na etapie zakupu wybierzmy panele laminowane z połyskiem. Jedynie na takich panelach możemy użyć nabłyszczacza, ale nie byle jakiego – najlepiej dedykowanego do naszej podłogi. Pamiętajmy, że nakładając kolejną warstwę nabłyszczającą, powinniśmy usunąć poprzednią – również specjalny środkiem. 

Co robić, a czego nie robić, aby przedłużyć żywotność paneli laminowanych?

Chociaż podłogi laminowane mogą przypominać podłogi wykonane z drewna, nie oznacza to, że powinniśmy czyścić je w ten sam sposób. Podłogi laminowane wymagają specjalnej konserwacji, ponieważ w odróżnieniu od drewna, nie możemy ich po prostu odnowić. Potencjalne uszkodzenia najczęściej wiążą się z koniecznością wymiany uszkodzonych paneli.

Dobrym sposobem na konserwację paneli jest również ich uszczelnienie. Jeśli panele nie zostały pokryte w warstwie laminatu odpowiednim woskiem zabezpieczającym je przed ścieraniem, możemy wykorzystać specjalny wosk do paneli laminowanych. W łączeniach między panelami gromadzi się kurz, brud i wilgoć. Jeżeli uszczelnimy je za pomocą wosku do paneli, sprawimy, że będą wyglądały jak nowe przez dłuższy czas. Upewnij się, że wybrany przez ciebie wosk do paneli charakteryzuje się wysoką elastycznością. W przeciwnym wypadku może popękać i zepsuje walory estetyczne podłogi. W przypadku paneli My-Floor warstwa laminatu jest pokryta specjalnym woskiem, który nie pozwala na ścieranie i wnikanie brudu w szczeliny, dlatego tak ważny jest wybór paneli, które posiadają najwyższą jakość.

Przede wszystkim zapoznaj się ze wskazówkami producenta.

Przed przystąpieniem do czyszczenia zapoznaj się z instrukcją producenta paneli laminowanych My-floor. Warto pamiętać o tym, że marka produktu może mieć konkretne zalecenia dotyczące konserwacji i czyszczenia. Oprócz tego pamiętaj, aby na bieżąco czyścić płyny wylewane na panele. Jeżeli ciecz wniknie do wnętrza laminatu, tworzywo zacznie pęcznieć i straci na estetyce. Rozlane płyny powinniśmy wytrzeć natychmiast.

Nie używaj narzędzi ściernych i regularnie czyść podłogę mopem

Podłogi laminowane należą do materiałów, które mają wysoką odporność na ścieranie, jednakże każdy materiał ma swoją wytrzymałość. Nie używaj do czyszczenia paneli narzędzi z ostrymi zakończeniami (na przykład wełny stalowej). Podczas zamiatania najlepiej sprawdzą się szczotki z miękkim włosiem. Jeżeli sprzątamy za pośrednictwem odkurzacza, pamiętajmy o tym, że nie należy używać obrotowej szczotki, ponieważ ona również może porysować panele laminowane.

Powinniśmy ostrożnie mopować podłogę przynajmniej raz w miesiącu. Dzięki temu powierzchnia zachowa połysk i świeżość na dłużej. Wilgotne mopy wykonane z mikrofibry są na tyle delikatne, że nie uszkadzają laminatu. W przypadku paneli laminowanych nie należy używać zbyt dużej ilości wody podczas mopowania, ponieważ może ona wsiąknąć w szwy między panelami.

Przycinaj paznokcie swoim zwierzętom domowym

Nasi pupile są jedną z najczęstszych przyczyn zniszczenia paneli laminowanych. Możemy jednak zapobiec katastrofie, jeżeli regularnie przycinamy im pazurki. Pamiętajcie o tym, jeśli macie w domu dużego psa, który jest energiczny. Mając długie pazury, prędzej czy później zostawi ślady na laminacie. Przycinanie paznokci u zwierząt, takich jak psy lub koty pomoże nam zapobiec zniszczeniom.

Więcej na temat podłóg dla zwierząt przeczytasz we wpisie: https://my-floor.pl/idealna-podloga-do-domu-z-psem/

Jak długo posłużą nam odpowiednio zakonserwowane panele laminowane?

Jeżeli wybierzemy panele laminowane wysokiej jakości, od doświadczonego producenta, takiego jak My-Floor, dostajemy 30-letnią gwarancję na produkt. Należy jednak pamiętać, że zależy to również od jakości montażu. Niepoprawnie zamontowane panele mogą być mniej trwałe. Istotną rolę odgrywa również konserwacja produktu. Jeżeli będziemy stosowali się do wskazówek wymienionych w sekcjach tego artykułu, nasze panele mogą posłużyć nam kilkadziesiąt lat.


Powiązane wpisy: