Jak zakończyć panele przy schodach?

Jak zakończyć panele przy schodach

Laminowane panele podłogowe od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Nie tylko efektownie prezentują się na posadzkach, ale przede wszystkim nie ma większego problemu z ich montażem. Co więcej, świetnie wpasowują się w każde wnętrze. Wysokogatunkowe panele cechują się ponadprzeciętną trwałością i odpornością na ścieranie. Są także wyjątkowo łatwe w pielęgnacji. Nie można się zatem specjalnie dziwić, że tak chętnie montowane są na podłogach. Można nimi pokrywać rozmaite powierzchnie domu, ale aby wykończenie paneli było estetyczne, należy je umiejętnie wykonać. Kłopotu mogą nieco przysporzyć miejsca, w których panele łączą się ze schodami. Na szczęście są sprawdzone sposoby, żeby dobrze połączyć te elementy.

Zasady układania paneli podłogowych

Montaż paneli podłogowych nie jest zbyt trudnym zadaniem i niemal każdy z odpowiednimi narzędziami i umiejętnościami sobie z nim poradzi. Nowoczesne panele są wyposażone w niezwykle prosty system montowania „klik”, zapewniający szybkie i proste połączenie poszczególnych elementów podłogi. Powierzchnia z nich powstająca jest stabilna, a połączenie pomiędzy panelami solidne i trwałe. Układając panele podłogowe, należy pamiętać o tym, że jest to podłoga pływająca, w żaden sposób nie łączy się ona z podłożem. Co więcej, pod wpływem zmian temperatur oraz wilgotności, może się kurczyć czy też rozszerzać. Dlatego tak ważne jest pozostawienie przy ścianach odpowiedniej szerokości szczelin dylatacyjnych, które umożliwią swobodną pracę podłogi. Zastosowanie klinów ułatwi to zadanie. Kiedy panele podłogowe są już położone, przestrzeń dylatacyjną wystarczy zasłonić listwami przypodłogowymi. Zapewnią one estetyczne wykończenie podłogi, jednocześnie nie będą ograniczały ewentualnego jej kurczenia się i rozszerzania. Niestety listew przypodłogowych nie można zastosować na styku paneli i schodów. Tam potrzebne są inne rozwiązania. Zatem jak estetycznie można połączyć te powierzchnie?

Niezbędna przerwa dylatacyjna przy schodach

O ile wykończenie paneli w rozmaitych wnętrzach zwykle nie sprawia większych kłopotów, to ich estetyczne zakończenie przy schodach może się okazać nieco problematyczne. Jak wiadomo, panele układane są w systemie podłogi pływającej. Nie jest ona w żaden sposób połączona z podłożem. Nie inaczej jest w sytuacji, kiedy montujemy ją przy schodach. Aby podłoga mogła pracować, musi mieć na to miejsce. Nie pozostaje zatem nic innego, jak zastosować przy schodach przerwę dylatacyjną. Niestety przestrzeń ta, nie prezentuje się zbyt efektownie. Co więcej, jeśli jej niczym nie wypełnimy, będzie się w niej gromadził brud i zbierała woda. Trzeba ją estetycznie wykończyć. Na szczęście jest przynajmniej kilka sprawdzonych sposobów, aby zakończyć panele.

Schody wewnętrzne stykające się z panelami to niełatwa do wykończenia powierzchnia. Aby prace wykończeniowe przebiegały sprawnie, powinno się zadbać o to, aby poziom paneli i schodów był równy. Próg pomiędzy nimi stanowi poważne niebezpieczeństwo, dlatego należy dążyć do jego zniwelowania. Co więcej, wystające krawędzie paneli są bardziej narażone na uszkodzenia. Znaczna różnica wysokości pomiędzy schodami a panelami podłogowymi znacznie utrudni też estetyczne wykończenie tego elementu. Dlatego tak ważne jest, aby poziom ten był w miarę równy.

Sprawdzone metody łączenia paneli i schodów

Jest kilka sprawdzonych sposobów wykończenia schodów i przestrzeni dylatacyjnej, jaka oddziela je od paneli. Listwa na kołki jest jednym z rozwiązań. Znajduje zastosowanie w przypadku schodów prowadzących na dół. Za jej pomocą można estetycznie i trwale połączyć schody z panelami podłogowymi. Płaska listwa bez problemu zakryje też przerwę dylatacyjną. Aby listwa się jednak trzymała, wymaga zastosowania kołków rozporowych. Przy tym rozwiązaniu nie uda się więc uniknąć wiercenia w podłożu.

Wypełnienie z korka to kolejna metoda wykończenia paneli podłogowych przy schodach. Z powodzeniem można je zastosować przy schodach prowadzących na dół, jak i w górę. Masa korkowa czy też cienkie paski z korka to świetny materiał do wypełniania przestrzeni dylatacyjnych. Tworzy elastyczne i trwałe spoiny. Użycie korka umożliwia uzyskanie idealnie płaskiej i niezwykle estetycznej powierzchni pomiędzy panelami laminowanymi a schodami.

Równie skuteczną metodą na zakończenie paneli jest zastosowanie ćwierćwałka. Dopasowana kolorystycznie, cienka listewka z drewna lub tworzywa PCV to idealne rozwiązanie, powszechnie stosowane przy schodach prowadzących na górę. Mocuje się ją do stopnia, co pozwala na estetyczne ukrycie przerwy dylatacyjnej. Niestety nie sprawdzi się przy zejściu ze schodów.

Zakończenie paneli laminowanych można również efektownie wykończyć przy użyciu metalowych lub plastikowych profili U czy też L. Skutecznie zakrywają one dylatację, a jednocześnie są niezwykle estetycznym i trwałym wykończeniem. Należy jednak pamiętać, że ich montaż musi być zakończony jeszcze na etapie montowania paneli. Po ich zamontowaniu nie będzie możliwości wsunięcia profilu pomiędzy panel, a schody.

Panele laminowane przy schodach

Dostępne w naszej ofercie laminowane panele MY FLOOR z systemem montażowym „Klik” są niezwykle łatwe w montażu. Stosując się do naszych wytycznych, z pewnością uda się wybrać odpowiednią metodę zakończenia paneli przy schodach. Wykonanie estetycznego łączenia tych dwóch różnych elementów, choć początkowo może wydawać się dość trudne, to jednak jest do zrobienia. Procedura montowania listew wykończeniowych, profili czy korka jest praktycznie taka sama jak w przypadku łączenia paneli z innymi powierzchniami w domu.

Krawędzie paneli podłogowych zabezpieczone w odpowiedni sposób listwą czy profilem nie tylko będą estetycznie wyglądały, ale przede wszystkim bardziej odporne na uszkodzenia. Oczywiście trwałość takiego rozwiązania w dużej mierze będzie uzależnione od zastosowanej metody mocowania listwy czy profilu. Zawsze należy bowiem stosować się do wytycznych podanych przez producenta. Należy też pamiętać, aby unikać łączenia paneli i schodów na stałe. Może to bowiem spowodować trwałe uszkodzenie podłogi.


Powiązane wpisy: