Jaka grubość podkładu pod panele?
Panele są obecnie jednym z najczęściej wybieranych sposobów na wykończenie podłogi. Przemawia za tym szybkość i łatwość ich montażu, wytrzymałość, a do tego bardzo atrakcyjna cena i szeroki wybór dostępnych kolorów i faktur. Przy montażu paneli konieczne jest zastosowanie podkładu. Jaka grubość podkładu będzie najbardziej odpowiednia?
Spis treści
Po co w ogóle stosuje się podkład pod panele podłogowe?
Podkład pod panele podłogowe pełni zasadniczą funkcję – ma chronić panele przed działaniem wilgoci. Montaż paneli jest bardzo ważny, ponieważ jeśli nie zastosujemy się do instrukcji producenta i nie zastosujemy odpowiedniego podkładu – panele, nawet najlepszej jakości mogą się odkształcić pod wpływem wilgoci. Podkład powinien mieć wysoką odporność na obciążenia, a także doskonałe właściwości izolacyjne. Poza tym, przy wyborze właściwego podkładu konieczne jest zwrócenie uwagi na rodzaj podłoża, gdyż nieco inny podkład pod panele wybierzemy w przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego.
O tym, jak zamontować panele przeczytasz we wpisie: https://my-floor.pl/ukladanie-paneli-podlogowych-krok-po-kroku/
Rodzaje podkładów pod panele podłogowe
Podkład pod panele może występować w kilku rodzajach. Najbardziej popularny jest podkład z gąbki, wyróżniający się przede wszystkim niską ceną. Grubość podkładu tego rodzaju to zaledwie niecałe 3 mm. Jeszcze cieńsze są podkłady korkowe, które mają doskonałe właściwości akustyczne, ale ich grubość wynosi zaledwie 2 mm, toteż nie nadają się do stosowania dla wyrównania podłoża. To samo dotyczy najtańszych podkładów wykonanych z karbowanej tektury. Cechują się one bardzo dobrą przenikalnością cieplną, jednakże z powodu małej grubości 2-3 mm oraz materiału, nie posiadają dodatkowych zalet w postaci tłumienia dźwięków lub wyrównania podłoża.
Innym rodzajem podkładów są podkłady wykonane z płyt ekologicznych. Są grube na 5-7 mm, co sprawia, że doskonale wyrównują nawet bardzo nierówną podłogę.
Kolejnym rodzajem podkładów są podkłady pod panele XPS, wykonane z polistyrenu ekstrudowanego. Mają różną grubość, a najmniejsza z nich to 3 mm.
Podkład pod panele XPS bardzo dobrze przewodzi ciepło, jest także odporny na wilgoć. Sprawdzi się przy ogrzewaniu podłogowym w kuchni czy w każdym innym pomieszczeniu.
Jeżeli zależy nam na dobrym wyciszeniu wnętrza, zastosowaniu ogrzewania podłogowego oraz dobrej izolacji możemy postawić na podkład poliuretanowy PU z folią aluminiową. Ma on doskonałe właściwości akustyczne, a do tego świetnie izoluje termicznie. Ma grubość do 3 mm.
Wszędzie tam, gdzie planowane jest ogrzewanie podłogowe i panele podłogowe, warto zastosować podkłady z polistyrenu. Są wodoodporne i zapewniają doskonały, niemal bezstratny przepływ ciepła. Trzeba tylko pamiętać, że nie powinny być stosowane na naturalne podłoże, bo same stworzone są z materiałów sztucznych.
O tym, czy panele podłogowe nadają się na ogrzewanie podłogowe przeczytasz we wpisie: https://my-floor.pl/czy-mozna-klasc-panele-na-ogrzewanie-podlogowe/
Od czego jeszcze zależy grubość podkładów pod panele?
Wybierając podkład pod panele, warto zwrócić uwagę na ich rodzaj i grubość. Wybierając nasze panele laminowane MY FLOOR, warto zwrócić uwagę na podkład dedykowany pod panele laminowane. Należy się zastanowić, czego oczekujemy od podkładu i na jakich korzyściach zależy nam najbardziej – odpowiedniej cenie, izolacji akustycznej czy może dobrego przewodnictwa cieplnego na podłogówkę?
W pomieszczeniach o najwyższym stopniu eksploatacji, warto wybierać takie podkłady, które są bardzo odporne na obciążenia. To sprawi, że nawet po dłuższym czasie użytkowania panele nie będą się wybrzuszać, a podkład będzie spełniał swoje zadanie. Wyjątkową sytuacją jest dobór podkładu na ogrzewanie podłogowe. W tym przypadku konieczny jest wybór takich podkładów, które zapewniają bardzo dobre przewodnictwo cieplne, np. maty kwarcowe. Niemniej ważną kwestią przy wyborze podkładu jest jego izolacja akustyczna. Doceniamy ją zwłaszcza w budynkach wielopiętrowych czy w blokach.
Wybierając podkład pod panele podłogowe, warto zwrócić szczególną uwagę na jego parametry. Idealny podkład powinien mieć grubość nie przekraczającą 2 mm oraz dużą gęstość. Warto pamiętać, że odpowiednio dobrany podkład to gwarancja prawidłowo wykonanej podłogi. Samo położenie paneli winylowych jest dosyć łatwe, choć wymaga użycia zestawu narzędzi do cięcia paneli. Montaż „na klik” jest szybki, prosty i skuteczny, a odpowiednio położone panele z właściwie dobranym podkładem będą służyć przez wiele lat, zachowując swój piękny wygląd i pełną funkcjonalność.
Podkład pod panele – wybierz mądrze!
Pamiętaj, że wybór podkładu pod panele ma bezpośredni wpływ na wygodę i funkcjonalność podłogi. Warto czytać zalecenia producenta danych paneli, gdyż zalecane podkłady są w dużej mierze zależne właśnie od rodzaju zastosowanych paneli. Dotyczy to zarówno materiału, z jakiego podkład jest wykonany, jak i jego grubości. Niekoniecznie warto tutaj kierować się atrakcyjną ceną – krótkofalowo być może jest to oszczędność, jednak podkłady niskiej jakości bardzo szybko stracą swoje właściwości, a podłoga zacznie się wybrzuszać i odkształcać. Pamiętaj, że podkład pod panele, choć niewidoczny, jest bardzo ważnym elementem podłogi decydującym o naszym komforcie i wygodzie.
Powiązane wpisy: