Wyrazistość, charakter, dominacja. Ciemna podłoga to zdecydowanie wybór dla osób odważnych, które mają dokładnie sprecyzowane oczekiwania wobec stylu urządzanego wnętrza. Ze względu na siłę, jaką manifestują panele podłogowe ciemne, podobnie jak w przypadku bieli, będą chętnie wybierane przez osoby zdecydowane, posiadające wyczucie smaku i stylu. Pasują do klimatycznych wnętrz, do określonych mebli i specjalnego wykończenia. Dobrze sprawdzą się w dużych przestrzeniach, w otoczeniu skór i naturalnych dodatków. Ciemna podłoga drewniana to element, który bardzo mocno odznacza się w pomieszczeniu i skupia na sobie spojrzenie. Dlatego warto zastosować ją np. w obecności jasnych ścian czy też rozświetlających dodatków w ramach kontrastu. Ciemna podłoga laminowana to również strzał w dziesiątkę, jeżeli komuś zależy na gustownym salonie, elegancji czy klasycznym stylu. Zastosowanie ciemnych paneli podłogowych w dobrze przemyślanej aranżacji i z wykorzystaniem odpowiednich dodatków sprawia, że wnętrze prezentuje się stylowo, a nawet wytwornie. Podłoga w odcieniach orzechu czy nawet ciemniejsza doskonale pasuje jednocześnie do designerskich i “gabinetowych”, ale też nowoczesnych wnętrz.
Ciemne panele podłogowe, zarówno te jednolite, wykończone na wysoki połysk, jak i te o bardziej naturalnym charakterze, np. odwzorowujące drewno, mogą niektórym wydawać się w pierwszej chwili dość przytłaczające. Nic bardziej mylnego! Wszystko bowiem rozbija się nie tylko o samą podłogę, ale także detale, jakie wykorzystamy przy urządzaniu wnętrza. W praktyce takie panele sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, jeśli tylko zadbamy o kompletność aranżacji.
Podobnie jak jasne drewniane panele, tak i ich ciemne odpowiedniki budują głębokie poczucie więzi z naturą. Często przywodzą na myśl wiejski krajobraz, bliskość środowiska i przywołują skojarzenia z wnętrzami rustykalnymi. Dlatego też w tym otoczeniu dobrze spisują elementy zwierzęce, jak skóry czy ciemne, dębowe meble. Podkreślają one siłę i pewną surowość podłogi, a jednocześnie ciepły klimat takiej aranżacji. Oczywiście, zawsze należy pamiętać o kontrastujących dodatkach, które dopełnią wyjątkowej atmosfery pokoju.
Mówiąc o nawiązaniu do natury, warto również zwrócić uwagę, że ciemne panele podłogowe imitujące drewno mogą stanowić doskonałą alternatywą dla samego drewna. Zastosowana w wykończeniu panelu v-fuga sprawia, że cały element doskonale przypomina wyglądem i strukturą prawdziwą deskę. Pamiętajmy również, że panele laminowane z powodzeniem możemy stosować na ogrzewanie podłogowe.
Podłogę, którą można zaliczać już do tych z serii ciemnych, sugerujemy raczej wybierać do dużych, przestronnych pomieszczeń. Należy liczyć się z tym, że ze względu na swoją wyrazistość i silną barwę, będzie jednym z dominujących elementów wystroju. Dzięki większej przestrzeni unikniemy niepożądanego efektu przytłoczenia, zwłaszcza, kiedy zastosujemy dużą liczbę równie ekspresyjnych dodatków. Nie możemy także zapominać, że ciemna podłoga będzie zachowywać się zupełnie inaczej niż jasna, dlatego przed podjęciem decyzji, należy sprecyzować swoje oczekiwania co do oświetlenia danego pokoju. Należy upewnić się, że pomieszczenie będzie odpowiednio nasłonecznione, a panele są ułożone w odpowiedni sposób (w tym wypadku wzdłuż dłuższego boku, aby optycznie wydłużyć pokój).
Ciemna podłoga (poza jasnymi ścianami), bardzo dobrze współgra z wyłożonym cegłą kominkiem lub chociażby jedną stroną w całości odwzorowującą mur. Dotyczy to zarówno struktury, jak i koloru. Za tę niesamowicie dobraną parę odpowiadają również odpowiednie fugi czy łączenia między cegłami (oczywiście zamiast tego można też wykorzystać ściankę dekoracyjną o podobnym wzorze). Jeżeli uzupełnimy taki wystrój dodatkowo o surowe materiały, jak np. metal, możemy nadać wnętrzu styl industrialny. Co prawda częstym wyborem w przypadku tego typu aranżacji są podłogi w odcieniach szarości, ale odpowiednio dobrane ciemne panele również sprawdzą się w takich nieoczywistych zastosowaniach. Wszak drewno, cegła czy metal to konieczne elementy wnętrza w stylu loftowym.
Kolejnym pomysłem, które może ubogacić ciemną podłogę jest zastosowanie… dywanów. Jasne tkaniny na podłodze czy też w formie zasłon na oknach, pasują idealnie, nadając szczególny kontrast. Nie należy obawiać się takiego połączenia.
Na koniec wróćmy jeszcze na łono natury… Pamiętajcie o roślinach, które również idealnie będą współgrać z ciemną podłogą. Piaskowe donice i piękna zieleń pięknie koegzystują w takich wnętrzach.
Ciemne panele laminowane, podobnie jak te jaśniejsze odwzorowujące drewno, polecamy prawdziwym miłośnikom natury. Gustowne wnętrza to takie, gdzie podłoga zwraca na siebie uwagę i oddaje charakter mieszkańców. Polecamy ciemne dekory od MY FLOOR, które przybliżą Wasze mieszkanie do natury i zagwarantują prawdziwą elegancję w miejskiej dżungli!