Panele podłogowe – 5 pomysłów na aranżację salonu

Panele podłogowe - 5 pomysłów na aranżację salonu

Szukasz inspiracji do stworzenia ciekawej podłogi w salonie? Poniżej kilka inspiracji z naszej strony!

Jasna przytulność w stylu skandynawskim

Czasami bywa tak, że to od podłogi rozpoczyna się wizja na aranżację całego wnętrza. Są to sytuacje, gdy ujrzymy w katalogu wyjątkowo ciekawy wzór paneli lub wtedy, kiedy patrząc na zdjęcie super aranżacji naszą uwagę przykuje piękna, niebanalna podłoga, o której pomyślimy: „muszę mieć w swoim domu właśnie taką”. I tak w praktyce naprawdę bywa – wybieramy podłogi, do której kolejno doklejamy poszczególne elementy wystroju wnętrza.

Bardzo często podłogą, na którą na początku nie zwrócilibyśmy uwagi, a która nagle staje się wyborem numerem jeden i motywem przewodnim do reszty zakupów do domu jest podłoga jasna, ale taka z pazurem. Pazurem, czyli czymś specyficznym, co sprawia, że nie jest to po prostu kawałek bieli. W naszej ofercie jest to niekiedy model Chestnut Sauvignon, Atlas Oak Nature, czy Timeless Oak Grey. Trafną radą dla klientów, którzy decydują się takie jasne odcienie paneli jest wpasowanie ich we wnętrza w stylu skandynawskim. Jasne podłogi doskonale wpisują się w pełne przytulności, ciepłego światła i naturalnych materiałów wnętrza inspirowane krainą Północy. Nie do końca będzie tutaj pasować monochromatycznie biała podłoga, jednak już panele jasne z ciemnymi fugami lub jasne panele z widocznymi sękami – jak najbardziej tak.

W stylu wiejskiej chaty

Gdy marzy nam się wnętrze w stylu rustykalnym, wzorowanej na wiejskiej chacie lub zbliżone do stylu góralskiego, warto postawić na naturalne deski lub imitujące ją doskonale panele laminowane z widocznymi sękami. Jeśli jest to drewno, ważne aby miało najbardziej wyraźny rysunek, dużą ilość sęków. Takie naturalne krzywizny i nieregularna kolorystyka przywodzi na myśl naturę i wygląda pięknie, szczególnie gdy w pokój nie jest zastawiony meblami i podłoga może pełnić rolę głównej ozdoby (dlatego dobrze odnajdzie się we wnętrzach bez dużej ilość dywanów).

Niestety jednak, znalezienie odpowiednich drewnianych desek, o konkretnym odcieniu i odpowiednio gęstym usłojeniu może być trudne, a na pewno kosztowne. Nie bez powodu wynaleziono więc panel podłogowy, który doskonale takie naturalne drewno imituje. Szczególnie, gdy są to nowoczesne panele laminowane, które umożliwiają wykończenie podłogi tak, aby była w zasadzie nie do odróżnienia od parkietu z klepek, czy podłogi z desek.

Miłośnicy naturalnego drewna powinni zwrócić uwagę na naszą kolekcję paneli podłogowych Cottage, na takie modele jak Harbour Oak i Harbour Oak Beige, utrzymane w kolorach jak najbardziej zbliżonych do tych występujących w naturze. Ciekawie może też w wiejskiej chacie wyglądać Swing Oak, a także nieco bardziej delikatny Tormes Oak.

A może by tak… całkowicie nowocześnie?

Bogate usłojenie, naturalne przebarwienia i liczne krzywizny w rysunku to już nie do końca trafny wybór, gdy chcemy mieć wnętrze w stylu nowoczesnym. Szczególnie, gdy urządzamy loft lub minimalistyczne wnętrze w stylu japońskim. Tutaj lepiej sprawdzą się panele imitujące surowy beton lub takie, które przypominają płytki. Jeśli podłoga w naszym nowoczesnym wnętrzu ma jednak nadal pozostać drewniana, popatrzmy na panele podłogowe imitujące drewno, utrzymane w szarych odcieniach.

Na przykład na model Chestnut Saouvignon z kolekcji Villa lub na modele Residence Oak Beige, Pilatus Oak Titan i Iceland Oak z kolekcji Residence. Takie wzory będą pasowały do białych mebli z frontami na wysoki połysk i pozbawionych wszelkich ozdób. Będą też dobrym tłem dla jasnych dywanów. Fani ciemniejszych mebli w stylu nowoczesnym natomiast chętniej wybierają modele Pilatus Oak Gold i Makro Oak Light. Są to doskonałe wzory podkreślające piękno mebli w kolorze ciemnoszarym, wenge czy czarnym. Są wybierane nie tylko do domów i mieszkań, gdzie można zainstalować je z ogrzewaniem podłogowym, ale też pasują do wnętrz biurowych i obiektów użyteczności publicznej.

Energetyczne kontrasty

Czasami piękno podłogi zostaje wydobyte nie wtedy, gdy tworzy ona harmonijną estetyczną całość z pozostałymi elementami wyposażenia wnętrza, ale wtedy, gdy stawiamy na zaskakujący kontrast. Tak może być, gdy dobierzemy na przykład wyraziste dodatki do potencjalnie nie rzucających się w oczy paneli. Przykład takiego zestawienia? Popatrzcie na ciemnoszary model Zermatt Walnut z naszej kolekcji Cottage. Gdy zestawimy taką podłogę z intensywnie żółtymi dodatkami (np. poduszkami na kanapie, kocami lub zasłonami w oknach), uzyskamy znacznie ciekawszy efekt, niż gdybyśmy zestawili ową pełną żółć z jasnożółtymi panelami na podłodze. Podobnie elegancko będzie wyglądał kontrast między panelami Harbour Oak Grey z tej samej kolekcji a antracytowymi dodatkami we wnętrzach. Czasami nie muszą być to tkaniny – wystarczy, aby w pokoju znajdowały się kwiaty w tak intensywnych barwach.

Poszukując inspiracji do tworzenia kontrastów, zwróćmy uwagę na styl Art Deco. Jest to styl bazujący na nowoczesności, ale z licznymi odniesieniami do klasyki i szeroko pojętej przeszłości. Czarno-biała szachownica na podłodze lub połączenie ciemnej błyszczącej podłogi z jasnymi meblami? Antyki i nowoczesne elementy dekoracyjne? To jest właśnie to. Rozglądając się za panelami, z których można stworzyć taki mix typu „nowe-stare”, popatrzmy na panele Spruce Palmer, utrzymane w szarych, stonowanych barwach. Dodajmy do nich ciężką kanapę w starszym stylu, najlepiej ze skórzanymi obiciami, kredens po babci i viola! Mamy zaskakujące, ale finalnie bardzo ładne połączenie.

A co do wnętrz w stylu romantycznym?

Style prowansalski, shabby chic osładzają rzeczywistość, dodają uroku domowi. Celem dla dekoratora wnętrz poruszającego się w tym szyku jest sprawienie, abyśmy już od progu, wchodząc do pomieszczenia, czuli się jak w innym, lepszym świecie. Panele na podłogi do wnętrz w stylu romantycznym to przede wszystkim te utrzymane w jasnych kolorach. Najlepiej, gdy znajdziemy modele stwarzające wrażenie nieco wyblakłych, nadszarpniętych zębem czasu starych desek. Koniecznie z niejednorodną strukturą. Jeśli stawiamy na naturalne drewno, powinno być z dodatkiem szarości, zieleni lub lekkiej żółci.


Sprawdź inne wpisy na naszym blogu: