Panele podłogowe z v-fugą czy bez?

Coraz więcej osób planujących montaż paneli podłogowych ma poważny dylemat, czy wybrać wariant z v-fugą, czy może jednak zdecydować się na klasyczny model. Okazuje się, że panele z frezowanymi krawędziami, mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Jaką podłogę zatem wybrać, czy panele podłogowe v-fuga sprawdzą się równie dobrze, jak te pozbawione fug?
Spis treści
Zalety paneli podłogowych bez fugi
Tradycyjne, bezfugowe panele podłogowe, od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Ich montaż jest niezwykle prosty, a pielęgnacja nie przysparza zbyt wielu problemów, Walory te przyczyniają się do tego, że wciąż są tak chętnie montowane. Niewątpliwą zaletą paneli pozbawionych fug, jest również niezwykle atrakcyjny ich wygląd. Tworzą bowiem podłogę o idealnie równej powierzchni, bez widocznych łączeń i przerw, co rzeczywiście może się podobać. Wydawać by się mogło, że brak fug to też znacznie łatwiejsze czyszczenie podłogi. W rzeczywistości, nie ma to jednak większego znaczenia, ponieważ panele z v-fugą również nie są kłopotliwe w pielęgnacji.
Co to jest v-fuga i czym cechują się panele w nią zaopatrzone?
Choć dla wielu osób nazwa „v fuga” niewiele mówi, to dla fachowców z branży nie ma większych tajemnic. Okazuje się bowiem, że to nic innego, jak sposób frezowania, czyli potocznie mówiąc, przycinania krawędzi paneli. Frezy mogą znajdować się z każdej strony panelu, ale najczęściej są wykonane na dłuższych jego bokach. Po połączeniu ich ze sobą, powstają niewielkie rowki w kształcie litery “V” i stąd właśnie wzięła się nazwa tego modelu paneli podłogowych.
Panele podłogowe z v-fugą z roku na rok zyskują na popularności, ale wciąż wiele osób planujących pokrycie posadzki panelami, dość sceptycznie jest nastawiona do tego modelu. Doskonałe opinie użytkowników potwierdzają jednak, że ten rodzaj podłóg nie tylko niezwykle atrakcyjnie się prezentuje, ale też świetnie sprawdza się w codziennym użytkowaniu. Obalają również mit, o znacznie trudniejszej pielęgnacji i czyszczeniu paneli podłogowych z v-fugą. Okazuje się więc, że wszystkie te obawy są bezpodstawne.
Walory paneli z v-fugą
Panele z v-fugą niezwykle efektownie się prezentują. Wizualnie znacznie bardziej przypominają bowiem drewnianą podłogę, a rowki pomiędzy nimi, wcale nie są tak kłopotliwe, jak mogłoby się wydawać. Co więcej, v-fuga niewątpliwie podnosi walory estetyczne paneli podłogowych. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania, panele w nią zaopatrzone doskonale imitują naturalne drewno. Taka podłoga wygląda niemal dokładnie tak, jak drewniana.
Choć krążą opinie, że panele z frezowanymi krawędziami są znacznie trudniejsze w czyszczeniu i pielęgnacji, to okazuje się jednak, że panele podłogowe v-fuga czyści się tak, jak każdy inny model. Nie trzeba się specjalnie martwić tym, że w rowkach paneli będzie nadmiernie gromadził się brud. Laminat, którym są pokryte, tworzy szczelną, zamkniętą powierzchnię, wyjątkowo łatwą w pielęgnacji. Odkurzacz z nakładką szczotkową i wilgotny mop to urządzenia, dzięki którym panele z v-fugą zachowają idealną czystość.
Jak montować panele z v fugą?
Decydując się na panele laminowane v-fuga nie należy się obawiać, że sposób ich montażu znacząco będzie odbiegał od metody stosowanej podczas układania tradycyjnych, bezfugowych paneli. Są one tak skonstruowane, że nie potrzeba używać dobijaka czy zatrzasków. System mocowania na klik umożliwia szybki i bezproblemowy montaż. Zanim zaczniemy układać panele podłogowe należy jednak odpowiednio przygotować podłoże pod nie. Musi być suche, równe i czyste.
Samodzielne układanie paneli podłogowych z v-fugą nie jest trudnym zadaniem. Na 48h przed ich montażem należy je umieścić w pozycji poziomej w pomieszczeniu, w którym będą montowane. Zabieg ten pozwoli im się zaaklimatyzować do panujących w nim warunków. Zanim zaczniemy układać panele, w pierwszej kolejności należy rozłożyć na posadzce folię paroizolacyjną. Jej zadaniem jest ochrona podłogi przed wilgocią. Dobrym rozwiązaniem będzie też ułożenie pod panelami izolacji akustycznej. Efektywnie wygłuszy pokój i wyeliminuje nieprzyjemne odbijanie się dźwięków. Kiedy podłoże jest już odpowiednio przygotowane, można zacząć montaż paneli z v-fugą.
Panele v-fuga zazwyczaj łączy się dłuższymi bokami, ale nie jest to regułą. O ile w przypadku tradycyjnych, bezfugowych paneli zwykle układa się je prostopadle do okna, to przy v fudze nie jest to tak oczywiste. Aby podkreślić ich piękno, estetykę wykończenia, a przede wszystkim elementy łączenia, nadające dodatkowej atrakcyjności, z powodzeniem można je kłaść w pozycji równoległej do okna. Zabieg ten pozwoli wydobyć z paneli v fuga to co w nich najpiękniejsze.
Powiązane wpisy:
