Pielęgnacja paneli laminowanych – jak odpowiednio zadbać o podłogę?

fot. www.stocksnap.io; autor: Michał Jarmoluk

W dzisiejszej części poradnika MY FLOOR opowiemy o tym, w jaki sposób pielęgnować panele podłogowe.

Mimo że może to się na pozór wydawać dość trudne, to tak naprawdę należy pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach. Co więcej, tak naprawdę panele laminowane są dużo bardziej higieniczne w porównaniu do innych podłóg, a dzięki temu – dość proste w pielęgnacji.

Dzięki ich specjalnych właściwościom, idealnie nadają się nie tylko do pomieszczeń mieszkalnych, ale i biurowych. Mamy oczywiście na myśli klasę użyteczności, którą należy dopasować pod dany lokal. W pomieszczeniu biurowym natężenie ruchu jest dużo większe niż np. w sypialni w domu, dlatego klasa paneli powinna być wyższa. Takie dopasowanie może wspomóc długowieczność paneli, jednakże odpowiednie zabezpieczenie i pielęgnacja paneli są niezależne od klasy ścieralności. Poniżej można znaleźć sprawdzone wskazówki, których stosowanie pozwoli cieszyć się dużo dłużej podłogą laminowaną – bez mikrozarysowań czy innych drobnych uszkodzeń.

Na początek – odpowiednie zabezpieczenie paneli podłogowych

W przypadku lokali biurowych czy handlowych największym zagrożeniem dla podłóg laminowanych są ruchome meble i stojaki oraz krzesła obrotowe, zakończone z reguły plastikowymi kółkami. Ich przesuwanie powoduje dodatkowe tarcie, które może zniszczyć wzór na laminacie. Najprostszym sposobem na uniknięcie tego będzie stosowanie specjalnych mat pod fotele biurowe, aby nie dotykały bezpośrednio podłogi. Alternatywnie, można wyposażyć krzesła w gumowe kółka, które są łagodniejsze w użytkowaniu pod kątem podłóg, nie tylko paneli laminowanych.

Zarówno w biurze, jak i w mieszkaniu, należy odpowiednio zabezpieczyć wszystkie meble, które są często przenoszone lub ruchome. Do takich należą głównie: stoły, stołki i stoliki oraz fotele, taborety czy krzesła. Najłatwiejszym sposobem jest użycie podkładek filcowych, którymi można podkleić nawet nowoczesne elementy umeblowania (w sklepach można dostać odpowiednio przygotowane i pocięte ich wielkości i kształty).

W pomieszczeniach, takich jak korytarz, które są najbardziej narażone na intensywne zabrudzenia, warto zainstalować odpowiednie maty ociekowe czy klasyczne wycieraczki lub urządzenia czyszczące do butów. Nie tylko przeciwdziałają dalszemu roznoszeniu brudu, ale też wyłapują wilgoć, która wpływa niekorzystnie na podłogi drewniane i drewnopochodne.
W małych i dużych obiektach handlowych warto dodatkowo umieścić odpowiednie wycieraczki, które będą nie tylko chronić podłogi przed zabrudzeniem, tarciem i erodowaniem powierzchni laminatu, ale również chronić samego klienta, np. przed poślizgnięciem się na mokrej powierzchni.

Na co dzień – odpowiednia pielęgnacja paneli podłogowych

Do obowiązków domowych warto dodać częste zamiatanie podłogi, aby móc w prosty i szybki sposób oczyszczać panele laminowane z codziennego kurzu czy piasku. Można do tego użyć zwykłej miotły, ścierki z mikrofibry lub odkurzacza. Przy tym ostatnim należy jednak pamiętać, aby był wyposażony w odpowiednią szczotkę – tak, aby uniknąć ewentualnych rys podczas pielęgnacji z wykorzystaniem tradycyjnej, plastikowej końcówki. Inne, tj. nietypowe, gęstsze czy trudniejsze do usunięcia zabrudzenia, takie jak błoto, można zmyć lekko nawilżoną ścierką – bezpośrednio z danego miejsca podłogi.

Podczas dodatkowego mycia całej podłogi w danym pomieszczeniu czy budynku można również używać lekko wilgotnej ścierki lub dobrze wyciśniętego specjalistycznego mopa do paneli. W tym wypadku można je zamoczyć w średnio ciepłej wodzie z ewentualnym dodatkiem nieagresywnego środka czyszczącego (najlepiej: polecanego przez producenta detergentu). Podczas zmywania podłogi należy pamiętać, aby czyścić panele wzdłuż, a nie w poprzek, aby ewentualnie gromadzący się nadmiar wody mógł zostać naturalnie rozprowadzony.

Czego NIE używać do pielęgnacji podłóg laminowanych?

Aby móc cieszyć się piękną podłogą przez długie lata, w trakcie jej pielęgnacji należy przede wszystkim unikać:

  • żrących, agresywnych środków czyszczących,
  • mydła, tym bardziej, jeżeli jest silne i barwione,
  • nabłyszczaczy, które zawierając w sobie drobinki szlifujące mogą naruszyć strukturę paneli
    oraz środków na bazie lub z dodatkiem wosku (który ma gwarantować dodatkowy połysk, a tak naprawdę wchodzi w reakcję z wierzchnią warstwą podłogi laminowanej).

Mamy nadzieję, że tych kilka porad ułatwi Wam zabezpieczenie i pielęgnację paneli podłogowych. Jeżeli macie jakieś pytania lub coś jest niejasne, to dawajcie znać! Można się z nami skontaktować poprzez formularz. Dodajemy też link do filmiku dotyczącego właśnie tematyki pielęgnacji paneli MY FLOOR – w serwisie Youtube. Pokażcie Wasze piękne i zadbane podłogi w komentarzach!


Powiązane wpisy:

Najpopularniejsze kolory paneli podłogowych

Jak wybierać panele podłogowe – poradnik

Panele podłogowe – 5 pomysłów na aranżację salonu

Jak wyrównać podłogę pod panele?

Jak naprawić panele podłogowe?

Panele bez czy z dylatacją? Jak ważna jest dylatacja