Czy panele podłogowe można układać na każdym rodzaju podłoża? Odpowiednie podłoże pod panele podłogowe

Podłoga
fot. www.stocksnap.io; autor: Djordje Popovic

Według portalu Murator.pl jeszcze do niedawna zaledwie 15% wszystkich remontów stanowiły prace wykończeniowe w nowym mieszkaniu od dewelopera.

To oznacza, że pozostałe ¾ wszystkich realizacji to remonty generalne istniejących już mieszkań. Można zatem przypuszczać, że większość z nas stała, stoi lub stanie przed wyzwaniem, jakim jest przeprowadzenie generalnego remontu. Co za tym idzie – także remontu podłogi – często z zachowaniem istniejącego już rodzaju podłoża, jak np. linoleum czy parkiet.

Czy podłogi laminowane można zamontować na każdej nawierzchni?

Przede wszystkim, kluczowa jest znajomość materiału, z którym mamy do czynienia i na którym chcemy ułożyć panele podłogowe, czyli tzw. podłogę pływającą. Swoją nazwę wzięła stąd, że nie jest na stałe zamocowana do ściany czy podłoża pierwotnego i dlatego może się przemieszczać w zależności od warunków środowiska (np. wysokości temperatury czy poziomu wilgotności). Szczególnie ważna dla paneli podłogowych jest izolacja, zarówno akustyczna, jak i preciwwilgotnościowa. Najważniejszy jednak jest typ podłoża, na którym zostaną one położone. Bez sprawdzenia go i odpowiedniego dopasowania, może dojść (w najgorszym wypadku) nawet do uszkodzenia podłogi, a tego nie chcemy. Dlatego, poniżej prezentujemy kilka porad, które mogą się Wam przydać jeszcze przed zamontowaniem paneli.

Jak przygotować podłoże pod panele laminowane?

Odpowiednie podłoże, na którym można układać panele – w tym także te od MY FLOOR – powinno zawsze spełniać jednocześnie 4 warunki. Musi być: suche, twarde, równe oraz czyste. Nawet najlepsza izolacja przeciwdziałająca wilgotności może nie poradzić sobie z niewysuszonym odpowiednio podłożem. Podobnie jest w kwestii nierówności. Przed położeniem paneli, podłoże powinno zostać odpowiednio utwardzone i wyrównane, np. dodatkową warstwą poziomą. Jeżeli nie jest to możliwe to dodatkowo, drobne nierówności można częściowo zniwelować za pomocą gęstego podkładu. Jaki podkład pod panele będzie odpowiedni w tej sytuacji? Idealnym rozwiązaniem będzie np. mata kwarcowa. Jednakże, nawet ona nie zniweluje krzywizn powyżej 3 mm na 1 m2. Ostatecznie, tego typu nierówności można spróbować zeszlifować lub zaszpachlować, w zależności od podłoża, z którym mamy do czynienia. Należy również pamiętać o oczyszczeniu podłoża z wszelkiego kurzu, kamieni czy brudu, które – nieusunięte – mogłyby zaszkodzić nowej nawierzchni od spodu.

fot. www.stocksnap.io; autor: Matthias Zomer

Odpowiednie podłoże pod panele

Istnieją powierzchnie płaskie, które bardzo dobrze nadają się jako podłoże pod panele podłogowe (nie można tego mylić z podkładami, które dodatkowo uszlachetniają podłogi laminowane). Jako baza pod panele, idealnie sprawdzi się podłoże z następującego rodzaju:
– winyle (typ PVC, czyli popularna płyta z polichlorku winylu),
– sucha ceramika (termoizolacyjna, naturalna i wytrzymała),
– linoleum (utwardzona masa plastyczna, często stosowana w Polsce w II poł. XX w.),
– OSB (akronim z ang. “Oriented Strand Board”, czyli płyta o wiórach orientowanych),
– jastrych (inaczej po prostu posadzka, wylewka lub szlichta),
– czy naturalna podłoga drewniana.

Wskazówki dla zamontowania paneli podłogowych na podłożu jastrychowym

Winyle, ceramika, linoleum i OSB to powierzchnie, które nie powinny sprawiać większych problemów, pod warunkiem, że są wyrównane. Ale co zrobić, jeżeli chcecie położyć podłogę na świeżym jastrychu, czyli nowowylanej posadzce cementowej, anhydrytowej lub magnetycznej?

Nawet po ogólnym wysuszeniu szlichty i odparowaniu wilgoci, należy zweryfikować tzw. „pozostałą wilgoć”. Aby to sprawdzić, przede wszystkim, Wasz specjalista od wylewki powinien przygotować dla Was protokół wilgotności posadzki. Na jej podstawie możecie podejmować dalsze działania. I tak, według odgórnych rozporządzeń: aby móc zamontować panele podłogowe, gotowy jastrych cementowy powinien mieć maksymalną wilgotność na poziomie 2,0CM%, a wylewka magnetyczna może mieć aż do 3,0CM%. Z kolei, wylewka anhydrytowa może posiadać tylko 0,3CM% wilgotności. Mamy nadzieję, że te liczby pomogą Wam w ocenie posadzki.

Wskazówki dla układania paneli laminowanych na podłożu z drewnianej podłogi

A może jesteście (nie)szczęśliwymi posiadaczami parkietu i jest on już dość zniszczony lub po prostu chcecie mieć mieszkanie w nowym stylu? Stare deski podłogowe mogą się jak najbardziej nadawać jako podłoże pod montaż paneli podłogowych.

Należy przy tym jednak pamiętać, że naturalne deski mogą być wrażliwe na obciążenie oraz przemieszczanie czy rozsuwanie się podczas wystąpienia większego nacisku. Dlatego, jeszcze przed montażem, należy przetestować, jak ułożona wcześniej podłoga zachowuje się pod określonym naciskiem. Dodatkowo, trzeba pamiętać o tym, aby układać panele poprzecznie w stosunku do położonego wcześniej drewnianego parkietu.

Pamiętajcie: nie wszystkie podłogi laminowane nadają się do każdego pomieszczenia!

Nie tylko zastosowane wcześniej podłoże jest istotne przy montażu paneli podłogowych. Nawet najlepsze podłoże oraz podkłady pod panele laminowane mogą nie “zadziałać” w określonych warunkach. Są pomieszczenia, w których kategorycznie nie należy układać paneli laminowanych. Dotyczy to przede wszystkim wszelkiego rodzaju saun. Nadmierne ciepło oraz wysoka wilgotność z reguły powodują trwałe uszkodzenia podłogi. Co więcej, pomieszczenia mokre oraz te bardziej wilgotne (takie, jak łazienki) również nie powinny być brane pod uwagę przy wyborze podłogi laminowanej. Wilgoć powoduje puchnięcie i rozklejanie poszczególnych warstw panelu.

Warto jednak pamiętać, że w innych, mniej wilgotnych choć wciąż narażonych na wilgoć pomieszczeniach (takich jak np. piwnice), można montować panele laminowane. Jednakże, zawsze należy dokładnie sprawdzić poziom wilgotności w pomieszczeniu i dopiero wtedy ocenić sytuację oraz dokonać wyboru. Poza tymi kilkoma wyjątkami, panele podłogowe można zamontować praktycznie w każdym pomieszczeniu – od korytarza przez salon i sypialnię aż po pokój dziecięcy czy recepcję w biurze. Wtedy, wszystko zależy już od klasy ścieralności i użyteczności, ale o tym więcej w innym wpisie w Poradniku Montażu MY FLOOR.