Przechowywanie paneli podłogowych – na co należy zwrócić uwagę?

fot. www.my-floor.com

Czy zdarzyło się Wam kiedyś kupić więcej paneli podłogowych niż było to potrzebne? A może właśnie otrzymaliście dostawę z panelami ze sklepu, a ekipa montażowa przychodzi dopiero za tydzień? Nie wiecie, co zrobić z takimi panelami i jak je przechowywać? Jeżeli przynajmniej jedna z odpowiedzi na powyższe pytania była twierdząca, to będzie to artykuł dla Was.

Jak przechowywać panele podłogowe, aby ich nie uszkodzić?

Odpowiednie przechowywanie paneli podłogowych wiąże się z tematem aklimatyzacji podłogi. Wspominaliśmy o tym we wcześniejszych fragmentach poradnika montażu MY FLOOR, m.in. tutaj. Jednakże to, o czym należy pamiętać, to nie tylko kwestia umiejscowienia paneli w pomieszczeniu, w którym będą montowane. Ważny jest też sposób ich przechowywania. Jak zatem dokładnie powinno się przechowywać panele podłogowe? I dlaczego to jest takie ważne? Czy powinny być składowane “na leżąco” czy ustawione pionowo? Jaką temperaturę powinno mieć pomieszczenie, w którym magazynowane są panele? Czy należy trzymać je rozpakowane czy w oryginalnym opakowaniu? I czy można je przechowywać w piwnicy? Na te wszystkie pytania odpowiemy poniżej.

Jak zatem odpowiednio składować panele przed montażem, w trakcie lub po zakończonych pracach remontowych?

Tak jak wcześniej pisaliśmy, panele muszą się uprzednio “przystosować” do otoczenia, w którym będą później montowane. Zgodnie z ogólnymi zasadami budowlanymi, zalecane jest przechowywanie ich tam przez min. 48 godzin, w oryginalnych opakowaniach. Jeszcze raz chcemy to podkreślić – panele podłogowe nie powinny być rozpakowywane przed montażem. Co więcej, w trakcie montażu warto rozpakowywać panele z kolejnych paczek tylko w razie potrzeby, nigdy wszystkich opakowań na raz. Wtedy, jeżeli remont został zakończony, a nam pozostały panele w paczkach, to wciąż możemy je przechowywać i wykorzystać za jakich czas (mogą się przydać np. jeżeli będziecie chcieli ułożyć je w kolejnym pomieszczeniu lub wymienić obecne w przypadku nieprzewidzianych okoliczności, np. zalania podłogi). Ważne, aby temperatura pomieszczenia była wyższa (nie niższa) niż 18 stopni Celsjusza. W trakcie aklimatyzacji panele laminowane powinny być składowane poziomo (“na leżąco”).

Instrukcja układania opakowań paneli podłogowych przed montażem

Czy kojarzycie grę o nazwie Jenga, w której układa się w naprzemiennych rzędach wieżę z drewnianych klocków? Jeżeli tak, to świetnie! Ponieważ podobną konstrukcję należy ułożyć z opakowań paneli, aby jak najlepiej je przechowywać przed montażem. Postaramy się przedstawić to jak najbardziej obrazowo poniżej – także dla tych, którzy nigdy się z powyższą nazwą nie spotkali : )

Przede wszystkim należy pamiętać o 3 złotych zasadach:

1) paczki z panelami układamy rzędami jeden na drugim – pierwszy poziom w jedną stronę, a kolejny w poprzek w stosunku do poprzedniego,
2) opakowania powinno się układać w rzędach w taki sposób, aby szerokość rzędu z ustawionych obok siebie paczek wzdłuż ich krótszego boku (nazwijmy go symbolem “a”), nie przekraczała długości pojedynczej paczki (przyjmijmy jako “b” – więcej o tym w przykładzie poniżej),
3) pomiędzy paczkami należy zachować dodatkowo odstępy o szerokości min. 5 cm, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.

Przykład: wymiary jednej paczki to 18 x 130 cm (a x b). Oznacza to, że pierwszy rząd mógłby składać się maksymalnie z 7 paczek (ponieważ 18 * 7 = 126 cm, a 126 < 130 cm). Pamiętając jednak o zachowaniu 5-cio centymetrowych odstępów między paczkami, powinniśmy ułożyć jedynie 5 paczek (ponieważ 18 * 5 + 4 * 5 = 90 + 20 = 110 < 130 cm). Oczywiście odstępy mogą mieć więcej niż 5 cm. W naszym przykładzie, maksymalny możliwy odstęp między paczkami to 9 cm (czyli 18 * 5 + 4 * 9 = 90 + 36 = 126 < 130 cm).

fot. opracowanie własne

Przechowywanie paneli podłogowych przez dłuższy okres – wskazówki

Istnieją powierzchnie płaskie, które bardzo dobrze nadają się jako podłoże pod panele podłogowe (nie można tego W przypadku, gdy niezbędne jest składowanie paneli podłogowych przez dłuższy okres, poza powyższymi wskazówkami, należy szczególnie uważać na temperaturę oraz wilgotność pomieszczenia, w którym będą przechowywane. Tak jak wspomnieliśmy na samym początku, temperatura pokoju nie powinna być niższa niż 18 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, że panele podłogowe w 90% składają się z komponentów drewnopochodnych, dlatego w danym miejscu nie może być zbyt duża wilgotność. W przeciwnym razie panele mogą spęcznieć lub nawet zbutwieć, a wtedy nie będą nadawały się do montowania. Z tego też powodu, niestety, przechowywanie paneli w piwnicy (lub w innym miejscu o podobnie wysokim poziomie wilgotności) nie jest zalecane.

Z kolei najlepsze warunki spełniają pomieszczenia z temperaturą w granicach 20-22 stopni Celsjusza oraz wilgotnością powietrza na poziomie 50-60%. Warto zatem rozważyć przechowywanie paneli na strychu lub na piętrze. Tym bardziej, że nawet ogrzewane pomieszczenia nie stanowią problemu, jeżeli będzie się miało na uwadze dostosowywanie zmian temperatury tak, aby uniknąć jej znacznych skoków. Panele podłogowe, jako produkty drewnopochodne, aklimatyzują się stopniowo do warunków środowiska, w których się znajdują (i zbyt duże skoki temperatury nie działają na nie korzystnie).

Raz jeszcze przypominamy – podobnie, jak w przypadku aklimatyzacji paneli przed montażem – również podczas dłuższego przechowywania tego typu podłóg, należy pamiętać o ich poziomym ułożeniu oraz zamknięciu w oryginalnych opakowaniach. Warto dodać, że jeżeli jakaś paczka została już otwarta, a panele niewykorzystane, to można je zakleić ponownie, np. przy użyciu taśmy klejącej. W przypadku wyrzucenia oryginalnego opakowania, panele powinno się zabezpieczyć – zawijając dodatkowo w folię montażową i również zakleić taśmą. Ważne jest, aby przechowywane niezamontowane elementy podłogi nie były narażone na niekorzystne działania czynników zewnętrznych. Dajcie znać, czy powyższy artykuł był dla Was przydatny.


Powiązane wpisy:

Najpopularniejsze kolory paneli podłogowych

Jak wybierać panele podłogowe – poradnik

Panele podłogowe – 5 pomysłów na aranżację salonu

Jak wyrównać podłogę pod panele?

Jak naprawić panele podłogowe?

Panele bez czy z dylatacją? Jak ważna jest dylatacja