Układanie paneli podłogowych krok po kroku (instrukcja). Jak układać panele z systemem mocowania typu “klik”?
Panele podłogowe to rozwiązanie, które niezmiennie cieszy się dużym powodzeniem u klientów. Decydują o tym m.in. walory praktyczne czy też względy estetyczne. Niewątpliwą zaletą w przypadku paneli MY FLOOR jest również łatwość montażu. Przekonajcie się, jak wygląda układanie paneli podłogowych krok po kroku.
Chociaż może wydawać się to dużym wyzwaniem, wcale nie trzeba być profesjonalistą, aby zamontować panele we własnym domu. Oczywiście, można zlecić to zadanie zewnętrznej firmie, ale cena za montaż paneli podłogowych potrafi czasami być wysoka. Jeżeli nie chcemy wykładać dużej sumy na montaż, a do tego mamy w sobie trochę zapału i chęci, możemy zdecydować się na samodzielne układanie paneli. To prawda, że okupimy całość własnym czasem i pracą, ale satysfakcja z wykończenia swojej podłogi jest bezcenna. Zwłaszcza, że po zapoznaniu się z naszymi cennymi wskazówkami, układanie paneli podłogowych okaże się – cytując klasyka – łatwe, szybkie i przyjemne. Jak zatem zrobić to na własną rękę? Przekonajcie się!
Powiązane wpisy: Podłoga pływająca – czym jest i kiedy warto ją zastosować Jak można usunąć rysy z paneli laminowanych? Czym myć panele podłogowe? Panele podłogowe ac5 – gdzie sprawdzą się najlepiej? Panele podłogowe z v-fugą czy bez? Jak połączyć panele z płytkami?
Spis treści
Samodzielny montaż – pierwsze przygotowania
Samodzielne układanie paneli podłogowych wymaga od nas pewnych przygotowań oraz umiejętności manualnych. Szczególnie niezbędny może się okazać stół do cięcia paneli oraz piła tarczowa. Warto jednak wspomnieć o tym, że nasze panele mają najprostszy rodzaj montażu z systemem „klik”, który jest wygodny w użyciu i trwały. To praktyczne ułatwienie sprawia, że montaż jest łatwiejszy i znacznie szybszy. Jak układać panele tego typu? Poniżej wyjaśnimy Państwu, jak krok po kroku kłaść panele w kuchni czy sypialni oraz na co warto zwracać uwagę przy samodzielnym montażu.Montaż paneli podłogowych z system typu “klik”: niezbędne narzędzia
To czego potrzebujemy do układania paneli powinniśmy móc znaleźć w każdym garażu majsterkowicza. Jednak lista nie jest długa, a wiele z nich najpewniej i tak posiadamy w domu. W razie potrzeby zakup brakujących elementów nie powinien przysporzyć wielu trudności. Aby przystąpić do samodzielnego układania paneli podłogowych należy wcześniej zorganizować i przygotować narzędzia z poniższej listy, takie jak:- ołówek – aby zaznaczać miejsca cięcia paneli;
- kątownik – aby kontrolować odchylenie paneli podczas montażu;
- metrówka – aby odmierzać długość pozostałą do ukończenia rzędu;
- piła tarczowa – aby przycinać panele podłogowe;
- kliny dylatacyjne – aby ustabilizować układane panele;
- bezwodny klej – aby połączyć odcięte elementy.
Przygotowanie podłoża pod układanie paneli podłogowych
Jednym z kluczowych aspektów, decydujących o końcowym sukcesie całej operacji, jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Brak zadbania o ten element może sprawić, że podłoga będzie źle zamontowana, panele będą się wybrzuszać, skrzypieć, a nawet niszczyć. Dlatego należy przywiązać szczególną wagę do tego etapu prac. Podłoże, na którym zamierzamy układać panele laminowane, musi być przede wszystkim suche oraz równe i oczyszczone ze wszelkich drobin. Dopiero wtedy możemy zaczynać montaż. Aby panele podłogowe służyły przez lata, leżały równo i cały czas dobrze się prezentowały, różnica wysokości podłoża na jednym metrze nie powinna wynosić więcej niż 3 milimetry.Jeżeli podłoże jest odpowiednio przygotowane, można przystąpić do konkretnych działań. Od czego zacząć układanie paneli podłogowych?
Prawidłowy montaż paneli podłogowych poprzedza przygotowanie warstw izolacji. W pierwszej kolejności, potrzebujemy zapewnić izolację, za którą posłuży nam folia PE (najlepiej o grubości 0,2 milimetra). Izolator tego typu będzie stanowić dobrą ochronę przed wilgocią. Folię paroizolacyjną stosuje się, aby zapobiegać skraplaniu się powietrza pod panelami. Jak wiadomo, panele nie lubią wilgoci, gdyż może powodować ona ich pofałdowania i szybsze zużycie. Kolejnym krokiem, który warto wykonać zanim zaczniemy układać panele podłogowe, jest rozłożenie jeszcze dodatkowej izolacji akustycznej. Robimy to po to, aby wygłuszyć pokój, eliminując dźwięki odbite. To rozwiązanie, które szczególnie docenimy mieszkając w bloku, czy też w piętrowym domu. Powinno się układać ją w poprzek, czyli pod kątem 90° w stosunku do zaplanowanego kierunku montażu paneli. Ułożenie warstwy izolacyjnej sprawia, że już na tym etapie powinniśmy zdecydować się, jak zamierzamy zamontować panele w naszym pomieszczeniu. Powinniśmy przeanalizować sposób padania promieni słonecznych w pomieszczeniu. Ma to bowiem znaczenie dla ostatecznego wyglądu naszej aranżacji i jasności wnętrza. Powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy, by wzór i kierunek układania paneli podłogowych był zgodny z kierunkiem padania promieni słonecznych? Kolejnym ważnym elementem jest, aby przed przystąpieniem do montażu, Państwa panele podłogowe były przechowywane przez min. 48 godzin w pozycji poziomej w pomieszczeniu, w którym będą później układane. Dzięki temu panele się “zaaklimatyzują”, czyli przyzwyczają do warunków, panujących w danym miejscu. Ma to znaczenie m.in. ze względu na to, że dostarczane panele mogą przyjechać z magazynu, w którym panuje zupełnie inna temperatura niż w naszym domu.Ostatni dzwonek – odpowiednia kompozycja wzoru
Oczywiście, kiedy decydujemy się na panele podłogowe i jesteśmy już na etapie montowania izolacji, najczęściej wiemy, w jakim stylu chcemy wykończyć nasze pomieszczenie. Wybór dekoru czy odcienia paneli laminowanych mamy już za sobą. Chociaż… nie zawsze. Czasami zdarza się podjąć decyzję na ostatnią chwilę. Kiedy jednak wiemy już, z jakiej kolekcji i w jakim kolorze wybraliśmy panele… wcale nie oznacza to, że powinniśmy od razu je układać na przygotowane podłoże i podkład. Przed położeniem paneli podłogowych, warto zastanowić się bowiem nad wzorem ich ułożenia. Na poszczególnych panelach podłogowych z tej samej kolekcji znajdziemy wszak pewne różnice pomiędzy jedną a drugą sztuką panelu. Np. w przypadku paneli z wzorem drewna, na niektórych znajdziemy nadrukowane wyraźne słoje, inne będą miały mniej detali i bardziej jednolity dekor. Niektóre panele mają powtarzalny wzór, który będzie wyglądał inaczej w zależności od modyfikacji w ułożeniu. Dlatego zanim ostatecznie zaczniemy kłaść panele na podłodze, możemy wcześniej rozłożyć je na innej powierzchni i skomponować wzór, który będzie dla nas odpowiedni. Jest to o tyle istotna sprawa, że co do zasady panele są inwestycją na lata (panele MY FLOOR mają 30 lat gwarancji przy przeznaczeniu ich do pomieszczeń mieszkalnych). Warto zatem włożyć na tym etapie nieco wysiłku w to, by wzór, w jaki ułożymy panele odpowiadał naszemu gustowi.Panele podłogowe z systemem “klik”: jak je układać?
Panele podłogowe kładzie się zawsze w określonej kolejności. Kiedy zaczynamy montaż paneli podłogowych, należy zacząć układać je od prawej strony do lewej, gdzie pierwszy rząd będzie miał swój początek w prawym rogu pomieszczenia. Nie zapominajmy o zachowaniu odległości (tzw. dylatacji) na szerokość ok. 10 milimetrów od krawędzi ścian i wszystkich stałych przeszkód. Szczeliny dylatacyjne umożliwiają panelom „pracę” pod wpływem zmiennej temperatury. Na szczęście zmiany rozmiarów paneli w zamkniętych pomieszczeniach mieszkalnych są tak niewielkie, że otwory dylatacyjne z łatwością ukryjemy poprzez montaż listew przypodłogowych. Podczas montażu paneli z systemem mocowania “klik” pomocne będzie zastosowanie tzw. klinów dylatacyjnych (inaczej są nazywane też klinami montażowymi). Zapobiegają one niekontrolowanym zmianom w trakcie układania paneli podłogowych stabilizując mocowanie i łączenia poszczególnych materiałów, dzięki odpowiedniemu profilowi klina i specjalnych rowkom. Można je kupić w każdym profesjonalnym sklepie z narzędziami. Kliny dylatacyjne usuwa się w momencie, gdy zostanie ułożony ostatni rząd paneli. Aby ułożyć pierwszy rząd paneli, należy użyć panelu pomocniczego i dopasować go do pierwszego panelu z pierwszego rzędu. Umożliwia to system “klik” poprzez ciche kliknięcie, które gwarantuje, że panele są ułożone prosto i dokładnie.Przycinanie paneli podłogowych
Panele podłogowe mają określoną długość. Rozkładając je jeden za drugim, z reguły dochodzimy do momentu, kiedy ostatni należy nieco przyciąć, aby dopasować go do długości pomieszczenia. Cięcia paneli podłogowych nie są szczególnie trudne, jednak aby zrobić to dobrze, należy zmierzyć pozostałą długość pokoju za pomocą metrówki. Następnie wystarczy narysować zwymiarowane oznaczenie na wewnętrznej stronie panelu – będzie to miejsce cięcia elementu w poprzek. W tym momencie trzeba mieć na uwadze to, że panel powinien być nacinany właśnie od tej strony (a nie od górnej, gdzie znajduje się laminat). Dzięki temu można uniknąć niechcianych odprysków i zarysowań na zewnętrznej stronie. UWAGA: panel nie może być cięty krócej niż na długość 40 centymetrów, aby wpust i pióro na bokach panelu – elementy umożliwiające poprawny montaż – pozostały stabilne. Ewentualnie, można skrócić dwa panele, ale tylko przy założeniu, że będą to oba skrajne, czyli pierwszy i ostatni z danego rzędu (sąsiadujące ze ścianą). Odcięty kawałek panelu z pierwszego rzędu może być wykorzystany na początku kolejnego. Aby połączyć go z pierwszym rzędem, należy go najpierw wyrównać. Następnie, powinno się podważyć panel pod kątem ok. 12°, przesunąć krótki bok do sąsiedniego panelu i docisnąć je tak, aby się połączyły. Jeżeli sprawia to trudność, to najlepiej unieść oba panele jednocześnie i złączyć je przyciskając kciukiem, aż – standardowo – usłyszymy charakterystyczne kliknięcie. W taki sam sposób układamy pozostałe rzędy.Jak zakończyć montowanie paneli podłogowych?
Kiedy zbliżamy się do końca prac i prawie całe pomieszczenie jest już wyłożone panelami, przed nami jeszcze jeden etap, na który należy zwrócić szczególną uwagę – ostatni rząd. Należy pamiętać, że w ostatnim rzędzie przy skracaniu panelu, należy usunąć z jego boku również pióro, a ostatnie elementy skleić za pomocą bezwodnego kleju. W tym przypadku również należy zadbać o to, by ostatni rząd nie dotykał ściany i by zostawić szczeliny dylatacyjne. Skoro mowa o szczelinach, to pozostaje jeszcze ostatni element, czyli ich ukrycie, a tym samym całkowite wykończenie podłogi. Jeżeli wszystkie rzędy są już ułożone, wystarczy jedynie przymocować pasujące listwy przypodłogowe lub cokoły podłogowe i listwy łączeniowe. Na tym kończy się samodzielny montaż paneli laminowanych! Mamy nadzieję, że nasza instrukcja montażu paneli podłogowych była dla Państwa pomocna. Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty paneli podłogowych MY FLOOR, a jeżeli mają Państwo jakieś pytania, to chętnie na nie odpowiemy w zakładce kontakt lub na pozostałych stronach naszego poradnika.Powiązane wpisy: Podłoga pływająca – czym jest i kiedy warto ją zastosować Jak można usunąć rysy z paneli laminowanych? Czym myć panele podłogowe? Panele podłogowe ac5 – gdzie sprawdzą się najlepiej? Panele podłogowe z v-fugą czy bez? Jak połączyć panele z płytkami?